Döntött a parlament: Magyar Péter tőzsdei ügyletei és Kollár Kinga luxusingatlanai sem maradhatnak többé rejtve

Az európai parlamenti képviselőknek is kötelező lesz a vagyonnyilatkozat.

Már nem csak a magyar országgyűlési képviselőknek kell vagyonnyilatkozatot tenniük.
Megjelent a Magyar Közlönyben a törvény, amely új jogszabályi keretet teremt az Európai Parlament magyar képviselőinek jogállására vonatkozóan. A törvény különös hangsúlyt helyez a vagyonnyilatkozati kötelezettségekre, amelyek célja a közéleti átláthatóság növelése és a korrupció megelőzése – összegezte a Magyar Nemzet.
A jogszabály szerint a magyar EP-képviselőknek – hasonlóan az Országgyűlés tagjaihoz – évente vagyonnyilatkozatot kell tenniük.
A dokumentumnak tartalmaznia kell a képviselő
A törvény rögzíti azt is, hogy a vagyonnyilatkozatokat az Országgyűlés Hivatala tartja nyilván, és azok nyilvánosan elérhetők lesznek.
Az új szabályozás célja, hogy lehetővé váljon az európai parlamenti munka során felmerülő összeférhetetlenségek kiszűrését, valamint megelőzze a visszaéléseket.
A törvény rögzíti azt is, hogy a vagyonnyilatkozatok ellenőrzése az Országgyűlés mentelmi bizottságának hatáskörébe tartozik, amely a beérkezett dokumentumokat vizsgálva ha kell, intézkedhet. Amennyiben az európai képviselők nem tesznek eleget nyilatkozattételi kötelezettségüknek, vagy hiányosan nyújtják be a dokumentumokat, akár a mandátumuk elvételéről is dönthet a Nemzeti Választási Bizottság.
Jelenleg az Európai Parlament közel sem követel meg akkora átláthatóságot, mint amekkorát a magyar törvények.
A szabályozás szerint abban az esetben kell nyilatkozniuk a brüsszeli politikusoknak, ha mellékjövedelemre tesznek szert, illetve parlamenti munkájuk mellett mást is végeznek. Nem szükséges ugyanakkor részletesen elszámolni a vagyonukról, vagy az ingatlanjaikról, illetve más befektetéseikről.
Ezt is ajánljuk a témában
Az európai parlamenti képviselőknek is kötelező lesz a vagyonnyilatkozat.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos